Profesjonalna księgowość, usługi najwyższej jakości.
Kanały rss - Podatki
[ + ] Zbliża się termin złożenia informacji ORD-U za 2023 r.
[2024-11-22 06:10:11]
Firmy i indywidualni przedsiębiorcy muszą pamiętać o przekazaniu administracji skarbowej informacji o umowach zawartych z nierezydentami ORD-U za 2023 r. Termin jej złożenia upływa 2 grudnia 2024 r. Obowiązek ten nie dotyczy podatników zobligowanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych, chyba że realizowali oni transakcje z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
Czytaj więcej[ + ] Na czym polega samofakturowanie?
[2024-11-22 06:10:11]
Zgodnie z ogólną regułą to podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługę wystawia fakturę dokumentującą daną transakcję. Przepisy o VAT dopuszczają jednak, że funkcja ta może zostać powierzona także nabywcy towarów lub usług.
Czytaj więcej[ + ] Ułatwienia w przepisach w sprawie kas rejestrujących dla poszkodowanych przez powódź
[2024-11-22 06:10:11]
W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na skutek powodzi, podatnikom, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących i którzy zakupili kasę rejestrującą on-line, w miejsce kasy utraconej lub trwale uszkodzonej w wyniku tej klęski żywiołowej, może przysługiwać odliczenie od podatku należnego lub zwrot wydatków poniesionych na jej zakup.
Czytaj więcej[ + ] Opłata miejscowa nie jest firmowym przychodem ani kosztem podatkowym
[2024-11-22 06:10:11]
Rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową. Pobiera się ją od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Rada gminy może wprowadzić też zwolnienia przedmiotowe od opłaty miejscowej. Może również zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Czytaj więcej[ + ] Ulgi i odliczenia, czyli jak się przygotować do rocznego PIT
[2024-11-22 06:10:11]
Większość osób mających obowiązek rozliczenia się z fiskusem w rocznych zeznaniach PIT, sporządzając je, ma możliwość skorzystania z preferencji podatkowych w formie odliczenia od dochodu (przychodu) bądź odliczenia od podatku lub zwolnienia przedmiotowego z pdof. Ponieważ prawo do nich ustawodawca w większości przypadków uzależnia od posiadania określonych dokumentów, warto zawczasu o nie zadbać.
Czytaj więcej[ + ] VAT przy usługach zakupionych dla pracowników
[2024-11-22 06:10:11]
Pracodawcy dokonują na rzecz swoich pracowników różnego rodzaju świadczeń. Sposób rozliczenia podatku VAT z tego tytułu uzależniony jest m.in. od tego, czy obowiązek spełnienia danego świadczenia wynika przykładowo z przepisów prawa pracy, czy wynika ono wyłącznie z dobrej woli pracodawcy. Znaczenie ma także źródło finansowania tych wydatków.
Czytaj więcej[ + ] Jakie odsetki za zwłokę naliczyć po korekcie deklaracji?
[2024-11-22 06:10:11]
Konsekwencją złożenia korekty deklaracji lub zeznania podatkowego może być konieczność zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki za zwłokę nalicza się według stawki podstawowej, obniżonej lub podwyższonej. Wybór stawki odsetkowej zależy od okoliczności dokonania korekty rozliczenia.
Czytaj więcej[ + ] Sfinansowanie pracownikom szczepień przeciw grypie
[2024-11-22 06:10:11]
W przypadku sfinansowania szczepienia przeciw grypie przez pracodawcę, który nie jest do tego zobowiązany przepisami prawa pracy, u pracownika korzystającego z takiego szczepienia powstaje przychód ze stosunku pracy. Skorzystał on bowiem z niego dobrowolnie i odniósł korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku na zakup szczepionki. Ponadto z reguły znany jest koszt szczepienia przypadający na poszczególnego pracownika.
Czytaj więcej[ + ] Zasady korzystania z kasowego PIT
[2024-11-22 06:10:11]
Z dniem 1 stycznia 2025 r. na gruncie pdof zaczną obowiązywać uregulowania nazywane popularnie kasowym PIT wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o pdof... . Przygotowując je, resort finansów założył, że ten nowy sposób ustalania momentu powstawania przychodów i kosztów firmowych ułatwi funkcjonowanie jednoosobowym podmiotom prowadzącym działalność w niewielkim rozmiarze, dla których codziennością są problemy z płatnościami od kontrahentów będących podmiotami gospodarczymi.
Czytaj więcej[ + ] Urzędnicy skarbowi mogą wystawiać mandaty karne
[2024-11-22 06:10:11]
Wymierzenie grzywny w formie mandatu karnego wystawionego przez uprawnionego urzędnika to najszybszy sposób zakończenia sprawy kary za popełnienie wykroczenia skarbowego. Sprawca nie musi zgodzić się na przyjęcie mandatu karnego. Obecnie grzywna nałożona w trybie mandatowym może wynieść do 21.500 zł, w 2025 r. będzie można ją wymierzyć w wysokości do 23.330 zł.
Czytaj więcejKanały rss - Rachunkowość
[ + ] Usuwanie skutków powodzi w księgach rachunkowych
[2024-11-22 12:12:55]
W wyniku ostatniej powodzi w Polsce, duża część przedsiębiorców została dotknięta jej skutkami. Straty powstałe na skutek zdarzenia losowego na aktywach trwałych oraz obrotowych, a także koszty związane z usuwaniem skutków tego zdarzenia należy odpowiednio udokumentować i ująć w księgach rachunkowych.
Czytaj więcej[ + ] Refakturowanie kosztów zużytej energii elektrycznej
[2024-11-22 12:12:55]
Refakturowanie generalnie polega na obciążeniu najemcy budynku/lokalu jako ostatecznego odbiorcy kosztami poniesionymi przez refakturującą jednostkę. Wartość wynikająca z faktury otrzymanej od dostawcy energii elektrycznej jest taka sama jak refakturowana kwota, tj. bez doliczania dodatkowych opłat i udokumentowana refakturą. Oznacza to, że koszty i przychody dotyczące refakturowania w księgach rachunkowych należy rozliczać w tym samym okresie sprawozdawczym tak, aby operacja ta była bezwynikowa.
Czytaj więcej[ + ] Kasowy PIT a ewidencja w księdze podatkowej
[2024-11-22 12:12:55]
Z dniem 1 stycznia 2025 r. mają wejść w życie przepisy o kasowym PIT. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na własny rachunek rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którzy przyjmą tę metodę rozliczeń, będą ujmować przychody dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę, a koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Czytaj więcej[ + ] Ujęcie kosztów zlecenia wynikających z wielu rachunków
[2024-11-22 12:12:55]
Brak jest podstaw prawnych do wpisywania w podatkowej księdze kosztów wynagrodzeń zleceniobiorców jedną kwotą na podstawie dowodu zbiorczego. (...) Prawidłowym udokumentowaniem wydatków poniesionych na wypłatę wynagrodzenia z umowy zlecenia będą poszczególne rachunki przedłożone przez zleceniobiorców.
Czytaj więcej[ + ] Jak zaksięgować niesłusznie pobraną przez bank opłatę do czasu wyjaśnienia reklamacji?
[2024-11-22 12:12:55]
W ramach zakładowego planu kont jednostka może przyjąć, iż pomyłki i błędy na wyciągach bankowych do czasu ich wyjaśnienia będzie ujmować na specjalnie w tym celu utworzonym koncie w zespole 2 "Rozrachunki i roszczenia", np. na koncie 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne". Niesłusznie pobraną przez bank opłatę można w takiej sytuacji ująć zapisem po stronie Wn konta 24-9, w korespondencji ze stroną Ma konta 13-0 "Rachunek bieżący". Ewentualny zwrot tej opłaty nastąpi zapisem odwrotnym.
Czytaj więcej[ + ] Wypłata z rachunku depozytowego środków pieniężnych, będących własnością mieszkańców DPS
[2024-11-22 12:12:55]
Wartość wypłaconych z rachunku depozytowego środków pieniężnych będących własnością mieszkańca domu pomocy społecznej (DPS) wskazane jest generalnie zaksięgować po stronie Ma konta 139 "Inne rachunki bankowe" i po stronie Wn konta 240 "Pozostałe rozrachunki". Jednak w związku z tym, iż środki pieniężne mieszkaniec DPS pobierze z pewnością z kasy DPS, wskazane jest najpierw podjąć gotówkę z rachunku depozytowego (prowadzonego dla danego mieszkańca) do kasy i dokonać wypłaty wnioskowanej kwoty.
Czytaj więcej[ + ] Prezentacja lokat terminowych i odsetek od tych lokat w sprawozdaniu finansowym
[2024-11-22 12:12:55]
Naliczone, lecz nieotrzymane odsetki od lokat terminowych, nie powodują zmiany stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Jako pozycja niepieniężna odsetki te nie są uwzględniane w przepływach pieniężnych. Zachodzi w związku z tym konieczność wyjaśnienia przyczyny różnicy między kwotą wykazaną w bilansie i wykazaną w rachunku przepływów pieniężnych. Wyjaśnienia te zamieszcza się w ustępie 4 dodatkowych informacji i objaśnień.
Czytaj więcej[ + ] Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi a zapisy w księdze
[2024-11-22 12:12:55]
Za datę powstania przychodu uważa się, generalnie, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przy wskazaniu daty, pod którą należy ująć przychód w księdze, trzeba więc ustalić, czy najpierw wystawiono fakturę, wykonano usługę czy uregulowano należność.
Czytaj więcej[ + ] Od kiedy i dla kogo obowiązek elektronicznego przesyłania ksiąg do urzędu?
[2024-11-22 12:12:55]
Zbliża się termin wejścia w życie obowiązku elektronicznego prowadzenia i przesyłania po zakończeniu roku ksiąg do urzędu skarbowego w określonej strukturze logicznej dla podatkowych grup kapitałowych i "dużych" podatników podatku dochodowego od osób prawnych. W następnych latach stopniowo do grupy zobowiązanych do elektronicznego przesyłania ksiąg będą dołączać kolejne podmioty.
Czytaj więcej[ + ] Odpisy i wydatki związane z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych przy estońskim CIT
[2024-11-22 12:12:55]
Gdy samochody osobowe spółki opodatkowanej estońskim CIT użytkowane są do celów mieszanych, tj. do celów służbowych i prywatnych (np. przez wspólników lub pracowników), wystąpi konieczność ustalenia estońskiego CIT od wydatków z nimi związanych. W celu wyodrębnienia tych wydatków w ewidencji księgowej można wydzielić dodatkową analitykę do kont kosztów.
Czytaj więcejKanały rss - Prawo pracy
[ + ] Badania wstępne a przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy
[2024-11-22 10:12:09]
Wstępnym badaniom lekarskim zasadniczo podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy. (...) Aby nie było konieczności wykonywania badań wstępnych, ponowne przyjęcie pracownika do pracy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy u dotychczasowego pracodawcy powinno nastąpić w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.
Czytaj więcej[ + ] Wynagrodzenie urlopowe bezpośrednio po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim
[2024-11-22 10:12:09]
Jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało to wynagrodzenie.
Czytaj więcej[ + ] Przerwa w pracy dla pracownicy karmiącej dziecko piersią wliczana do czasu pracy
[2024-11-22 10:12:09]
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, a karmiąca więcej niż jedno dziecko - do dwóch 45-minutowych przerw w pracy. Przerwy te mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Gdy czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie, a pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie - przerwy na karmienie nie przysługują. Czas tej przerwy jest wliczany do czasu pracy.
Czytaj więcej[ + ] Dokumenty dotyczące kary porządkowej w dokumentacji pracowniczej w przypadku ustania stosunku pracy
[2024-11-22 10:12:09]
Zatarcie kary porządkowej oznacza usunięcie wszelkich informacji o niej. Dotyczy to nie tylko samego odpisu zawiadomienia o ukaraniu, ale też innych dokumentów związanych z nałożeniem tej kary. W części D akt osobowych przechowuje się nie tylko odpis zawiadomienia o ukaraniu, ale też inne dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary po upływie określonego czasu.
Czytaj więcej[ + ] Zachowanie minimalnej stawki wynagrodzenia za pracę
[2024-11-22 10:12:09]
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.
Czytaj więcej[ + ] Wymiar dodatkowego urlopu pracownika niepełnosprawnego
[2024-11-22 10:12:09]
Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego wynosi 10 dni. W przypadku pierwszego urlopu tego rodzaju, prawo do niego nabywa się z dołu, po przepracowaniu roku po przyznaniu pracownikowi znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Urlop ten nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu.
Czytaj więcej[ + ] Wypłata środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK na pokrycie wkładu własnego
[2024-11-22 10:12:09]
Uczestnik PPK może wykorzystać oszczędności zgromadzone w PPK na pokrycie wkładu własnego. Na podstawie umowy zawartej z wybraną instytucją finansową, uczestnik PPK może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, z obowiązkiem ich zwrotu w wartości nominalnej (czyli w takiej, w jakiej je wypłacił), w celu pokrycia wkładu własnego.
Czytaj więcej[ + ] Wypełnianie informacji o warunkach zatrudnienia
[2024-11-22 10:12:09]
Zatrudnienie w ramach stosunku pracy jest związane z licznymi obowiązkami dokumentacyjnymi po stronie pracodawcy. Dotyczy to wszystkich etapów zatrudnienia, w tym nawiązania stosunku pracy. Z tym etapem wiąże się m.in. wymóg przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia.
Czytaj więcej[ + ] Rozliczanie czasu kształcenia etatowych pielęgniarek
[2024-11-22 10:12:09]
Pielęgniarki są zobowiązane do stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz uprawnione do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego, a także do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w innych formach.
Czytaj więcej[ + ] Nowe zasady wydłużania orzeczeń o niepełnosprawności a wsparcie z PFRON
[2024-11-22 10:12:09]
Od 3 sierpnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności i orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z nowymi regulacjami możliwe jest zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.
Czytaj więcejKanały rss - Zasiłki
[ + ] Jak wypełnić wniosek o wakacje składkowe?
[2024-11-22 11:08:11]
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować w ZUS o wakacje składkowe, czyli zwolnienie z opłacenia składek społecznych oraz ewentualnie na FP i FS za jeden wybrany miesiąc w danym roku kalendarzowym. Wniosek w tej sprawie składa się tylko elektronicznie.
Czytaj więcej[ + ] Wakacje składkowe - nie dla przedsiębiorcy wykonującego usługi na rzecz byłego pracodawcy, z uwzględnieniem stanowiska ZUS
[2024-11-22 11:08:11]
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, jeśli przedsiębiorca w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o wakacje składkowe oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia tego wniosku do dnia jego złożenia wykonywał pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, to nie spełnia warunku określonego w art. 17a ust. 1 pkt 3 ustawy o sus.
Czytaj więcej[ + ] Renta rodzinna dzielona po równo na wszystkich uprawnionych
[2024-11-22 11:08:11]
Po zmarłym, np. emerycie, przysługuje tylko jedna renta rodzinna, niezależnie od tego, ilu członków jego rodziny jest uprawnionych do tego świadczenia. Dla jednej osoby uprawnionej wypłacana jest ona w całości w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Czytaj więcej[ + ] Listopadowy stan zatrudnienia a uprawnienia do wypłaty zasiłków w 2025 r.
[2024-11-22 11:08:11]
Zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych określone ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych wykonują m.in. płatnicy składek, a więc przykładowo pracodawcy. Jednym z takich zadań jest ustalanie prawa do świadczeń chorobowych i ich wypłata. Nie każdy jednak pracodawca zatrudniający pracowników i/lub innych ubezpieczonych automatycznie jest płatnikiem tych świadczeń. Decyduje o tym przede wszystkim stan ubezpieczonych na 30 listopada danego roku.
Czytaj więcej[ + ] Zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem
[2024-11-22 11:08:11]
Jeśli żona pracownika korzysta z urlopu rodzicielskiego i na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem, to w sytuacji gdy będzie ona przebywała w szpitalu pracownik - ojciec dziecka będzie mógł na ten okres wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem (oczywiście pod warunkiem nieobecności w tym czasie innego domownika, np. babci, mogącego zapewnić tę opiekę).
Czytaj więcej[ + ] Kto może wnioskować o wakacje składkowe?
[2024-11-22 11:08:11]
Od 1 listopada 2024 r. wejdą w życie przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. wakacji składkowych, czyli ze zwolnienia z opłacenia niektórych składek ubezpieczeniowych należnych do ZUS. Zwolnienie jest dobrowolne i dotyczy jednego, dowolnie wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w roku kalendarzowym. Aby skorzystać z wakacji składkowych, trzeba spełnić określone warunki i złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.
Czytaj więcej[ + ] Składki ZUS po wzroście w 2025 r. kwoty minimalnego wynagrodzenia
[2024-11-22 11:08:11]
Minimalne wynagrodzenie za pracę od stycznia 2025 r. będzie wynosiło 4.666 zł. (...) Wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia automatycznie zwiększy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, m.in. u osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osób przebywających na urlopie wychowawczym. Ponadto wysokość minimalnej płacy określa m.in. obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS).
Czytaj więcej[ + ] Od nowego roku możliwość jednoczesnego pobierania emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku, tzw. renty wdowiej
[2024-11-22 11:08:11]
Ustawa z dnia 16 sierpnia 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie co do zasady 1 stycznia 2025 r. i wprowadzi do polskiego systemu prawnego tzw. rentę wdowią, czyli możliwość pobierania dwóch świadczeń emerytalno-rentowych (świadczeń w zbiegu), to jest emerytury i renty rodzinnej po zmarłym małżonku, przy czym jedno z tych świadczeń tylko w określonym procencie.
Czytaj więcej[ + ] Większa grupa uprawnionych do świadczenia uzupełniającego 500+
[2024-11-22 11:08:11]
Wprowadzając z dniem 1 października 2019 r. do obiegu prawnego świadczenie uzupełniające, ustawodawca przyjął, że jego celem jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawo do tego świadczenia uzależnił jednak m.in. od kryterium dochodowego, wskazując przy tym, które świadczenia nie podlegają uwzględnieniu przy jego obliczaniu. Z dniem 16 września 2024 r. katalog tych świadczeń uległ zwiększeniu. Powoduje to, iż do świadczenia uzupełniającego 500+ może być uprawnionych więcej osób.
Czytaj więcej[ + ] Roczne i miesięczne ograniczenia w podstawach wymiaru składek ZUS w 2024 r.
[2024-11-22 11:08:11]
Składki ZUS płatnik oblicza i opłaca za siebie, a także inne osoby zatrudnione w jego firmie, tj. za pracowników, zleceniobiorców. Przy ich naliczaniu powinien mieć na uwadze ograniczenia przewidziane dla podstaw wymiaru niektórych składek. Odnosi się to do składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (roczne ograniczenie) oraz dobrowolnej składki chorobowej (miesięczne ograniczenie).
Czytaj więcej